Desatero vodáka začátečníka

Jak již víte z mého příběhu nejsem klasický turista, kterého by tímto směrem vedli rodiče, ani jsem nikdy jako náctiletá neutíkala do přírody, ale svůj vztah k cestování a přírodě jsem v sobě našla až po několika životních kotrmelcích a čím více jsem výletila, tím více mě lákala také voda.

Nicméně mé zkušenosti s vodáctvím byly mizivé až do mých cca 40 let

Vždy jsem si myslela, že tak nějak „mám páru“, protože jsem s dětmi a přáteli v poslední době párkrát absolvovala jednodenní sjíždění řeky na raftech, nějaký ten jez jsme vždy též dali a byla z toho super celodenní zábava pro všechny.

Jenže jak nás vždy míjeli ti „pruhovaní“ borci a rodinky na kánoích, co jim to jelo na rozdíl od nás jako po másle, říkala jsem si, že to musíme taky někdy zkusit a že na tom určitě nic není, když to dělá každý.

A to NĚKDY přišlo velmi ZÁHY. Následoval velice plodný víkend co do zážitků. A co jsem zjistila?

Shrnula bych to asi takto:

1. Stylové oblečení, kanoe a pádlo z tebe vodáka nedělá.

Navíc stylově oblečený vydržíš jen do prvního „udělání“ (rozuměj překlopení se do vody), pokud zrovna nesvítí „pupenec“ (rozuměj slunce) a pokud s sebou v barelu nemáš půlku skříně pruhovaných trik.

2. Je důležité, jak do kánoe nasedáš.

Ideálně je lepší, když ti ji alespoň prvně někdo podrží a ty si sedneš na prdel přesně doprostřed sedátka, nebo se ti stane jako mně, že jsem „stylová“ byla asi tak 5 minut, protože pak jsem namachrovaně jako první skočila do kánoe a ta se se mnou hned převrhla i se všemi věcmi.

3. Nezapomeňte doma lano.

Když totiž není jez sjízdný, můžete si kánoe pomocí dlouhého provazu splavit, aniž byste je museli vytahovat z vody. Jde to však jen někdy a jen někde. A pozor – pokud chcete na jezu při pouštění stát, ujistěte se, že je lano dost dlouhé a že vám nekloužou boty, jinak si jez nakonec sjedete po prdeli a poletíte na provazu za kánoí, jako se to stalo nám.

4. Živočišné uhlí s sebou do batohu se hodí.

Budete se totiž pravděpodobně stravovat po kempech, taky budete pravděpodobně tláskat páté přes deváté, zapíjet to pivem a většina toho bude fritovaná, smažená, dlouho na sluníčku, apod. Jako mít „lítačku“ na kánoi – to fakt nechceš.

5. Pláštěnka se též hodí.

Pokud totiž pojedeš v dešti, nebo nebude zrovna teplo a budeš dělat „háčka“ (rozuměj – budeš sedět vepředu) a při sjezdu se ti ponoří příď do vody, budeš prostě pořád mokrej. Ta pláštěnka (pončo) fakt něco chytí, i když taky bacha – když si ji přišlápneš, fakt poletíš.

6. Hlavně si vezmi boty, který drží na noze

A nebo aspoň náhradní do barelu. Tolik sólo bot, co jsme v řece potkali, už jsem dlouho neviděla. Teoreticky je ještě můžeš posbírat a nějakej pár z toho vždycky bude. Jo a co teda nejčastěji plavalo kolem nás? Jak říká jeden známý, byly to „hovnoboty“, neboli „kroksy“.

7. V době chytrých telefonů není od věci si zkouknout předem trasu na netu.

Ideálně se podívat na sjízdnost jezů. Ale bacha – je fakt blbý, když si ty jezy popletete. Ještě že někde mají lebky se zkříženými hnáty na stromě.

8. I když je řeka široká, neznamená to, že se nemůžete zaseknout.

Pokud bude pod jezem jeden jedinej pidi ostrůvek na jinak „širokém úseku jak kráva“, prostě většinou se na něj trefíte. Fakt nevím, jaká to je pravděpodobnost, ale radši s tím počítejte. Jako – vybruslit se z toho nakonec dá (vlastní zkušenost).

9. Vezměte si do lodi „Spongeboba“, rozuměj houbu.

Bude se vám hodit na vylévání vody. Jako ta kánoe se fakt houpe, když si naberete. No my to nevěděli, ale naštěstí houbu někdo před námi přivázal na strom pro ostatní, takže díky za tenhle boží nápad.

10. Ničeho se nebojte, ono to nějak dopadne.

Hlavně když jedete prvně, vezměte si radši vesty, fakt hrozí, že se vykoupete.

A ještě jedno foto z kempu – to mě fakt pobavilo.

Tak ahoooooj!

Na základě vlastních dlouholetých zkušeností s plánováním výletů v přírodě nás baví ukazovat dospělým i dětem, jak úžasná místa tu všude kolem sebe máme, ale i to, jak pozitivní vliv má pohyb v přírodě na psychický stav každého člověka. Příroda je lék zdarma. Můj příběh si přečtěte zde >>